FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2024. április 01-től változnak! Részleteket az Áraink menüpont alatt találhatnak.

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

15 ok, ami miatt gyermeke rosszul alszik

Egészség - Ezek az okok állhatnak a nyugtalan éjszakák, gyakori ébredések hátterében!

1, Nem megfelelő hőmérséklet

A kicsiket éppúgy zavarhatja a túl meleg, mint bennünket, felnőtteket. Ne legyen 21 foknál több a baba szobájában, ne öltöztessük túl, kerüljük a műszálas, durva szövésű ruhákat, adjunk rá tiszta pamutból készült bodyt és az ágyneműje (a takarója, a lepedője) is készüljön természetes anyagból!

2, Bedugult orr

Fűtési szezonban a lakás levegője szárazabb, aminek hatására a kicsik orrnyálkahártyája kiszáradhat, az orruk bedugul, nyitott szájjal veszik a levegőt és emiatt ébrednek fel. A megoldás, ha olyankor folyamatosan párásítunk, és ezzel biztosítjuk a lakás levegőjének optimális nedvességtartalmát. Betegség, nátha és allergia miatt bedugult orr is okozhat gyakori ébredést. Ha egy-két hét alatt nem múlik el a probléma, érdemes orvoshoz fordulni.

3, Zaj

Az újszülötteket kevésbé szokta zavarni a zaj, de 3-4 hónapos kor felé a legtöbb baba hirtelen olyan hétköznapi zajokra is érzékenyen reagál, amikre korábban nem pl. kintről beszűrődő beszélgetésre, motorzúgásra, kutyaugatásra. Egyéni érzékenységtől is függ, melyik babának mi a zavaró: vannak olyan gyerekek, akiket egy légy zümmögése is zavar az alvásban, mások lakodalmas zene mellett sem ébrednek fel. Totyogó korban életkori sajátosság, hogy a kicsik keresik az ingereket, ezért abban a korszakukban gyakorlatilag minden zaj zavarhatja őket.

4, Fény

A zavaró fényforrások is felébreszthetik idő előtt a kicsit és az elalvást is megnehezíthetik. Jó, ha a baba kezdettől kicsit sötétített szobában alszik, ezzel is kizárunk egy felesleges ingert az életéből. Mint ahogyan természetes körülmények között is estefelé már nincsenek erős fények, úgy az altatás előtti ellazulást is megkönnyítheti, ha csak kisebb, lágy fényforrásokat használunk a lakásban.

5, Cukros, nagy kalóriatartalmú ételek

A kisgyerekeknél gyakran a nem megfelelő étrend okozhat nyugtalan alvást: a kakaó, az édességek, a cukros ételek, a túl sok szénhidrát - korlátlan édesség-, tészta-, fehér lisztes péksütemény-fogyasztás-, felpörget, ezért a délutáni-esti időszakban mindenképpen kerüljük ezeket.

6, Mozgáshiány

Egy kisgyereknek naponta több óra mozgásra van szüksége. Ha erre nincs módja, kevesebbet, rosszabbul aludhat, nyűgösebb lehet, több magatartási probléma adódhat vele. Gondoskodjunk róla, hogy minden nap legalább egy órát szabad levegőn tölthessen, még akkor is, ha hideg van kint.

7, A napirend hiánya

A kicsik igénylik az állandóságot, a kiszámíthatóságot. A kiegyensúlyozott idegrendszeri éréshez arra van szükség, hogy a napoknak legyen kerete és biztos támpontjai. Bár ez nekünk, felnőtteknek rendkívül monoton lehet, a kisgyereknek fontos, mert csak így érzi magát biztonságban. Minden reggel mondjuk el neki, mi fog történni aznap és ne hagyjuk el a jól bevált rutinokat, például az elalvás előtti mesélést, összebújást. Mindez nem csak a nappalokat teszi nyugodtabbá, de az éjszakai alvásra is kihatással van.

8, Túl sok inger

Ha a kicsit túl sok inger éri, például sokat ül képernyő előtt, túl sok a felnőttes családi program – például a plázák járása-, vagy hosszabb időt tölt erős ingerek között – koncerten, tömegben - nincs lehetősége szabadon játszani, mozogni, azt az idegrendszere csak lassan képes feldolgozni, túltelítődik, emiatt ingerlékenyebb, nyűgösebb lehet és ez éjszakai ébredésekhez vezethet.

9, Változások

Közösségbe - óvodába/bölcsődébe - szoktatás idején vagy költözés, kistestvér születése esetén teljesen normális, ha a kicsi a változások miatt szorong és emiatt este nehezebben alszik el, éjszaka gyakrabban ébred. Ilyen esetben érdemes még erőteljesebben tartani a napi rutinokat - az étkezések idejét, a délutáni alvást, az esti rituálét- és egy kicsit több figyelmet szentelni a csemetének, hogy újra biztonságban érezze magát.

10, Fejlődési ugrások

Mozgásfejlődés idején - amikor mászni, járni tanul - éjjel álmában is “gyakorol” a kicsi, ezért gyakrabban ébredhet. Ez átmeneti jelenség, általában 1-2 hétig tart, utána ismét nyugodtan alszik.

11, Szobatisztaságra szoktatás

Ha erőltetik a szobatisztaságra szoktatást, de a kicsi még nem érett meg rá fizikálisan, megpróbál megfelelni az elvárásoknak, ami miatt szorongani kezd, éjjel álmában is oda akar figyelni, emiatt alszik nyugtalanabbul, nem mer este elaludni, újra meg újra kikéredzkedik pisilni, éjjel gyakran felriad.

12, Szülői stressz

Az állandóan idegeskedő, stresszes szülők aggódása a gyermek lelkiállapotára is kihat. Érzi a feszültséget és nyugtalanítja a szülei idegeskedése. Nem mer elaludni vagy zaklatottan alszik, többször felébred éjszaka. Ha idegesek vagyunk valami miatt, jobb, ha elmagyarázzuk neki –persze az életkorának megfelelő köntösben-, miért aggódunk. Ugyanez igaz a családi problémákra is: mivel a családi veszekedések, feszültségek a szülőket is feszültebbé teszik, a gyermek biztonságérzetére is kihatással lehetnek, akkor is, ha ő közvetlenül nem hall vitát vagy veszekedést.

13, Betegségek

A gyakran bukó, hasfájós babáknál érdemes gyanakodni arra is, hogy reflux áll az éjszakai nyugtalan alvás hátterében. A másik nagyon gyakori egészségügyi ok, amely gátolja a nyugodt alvást, az a megnagyobbodott orrmandula, ami bizonyos testhelyzetekben megnehezíti a légzést, emiatt a kicsi gyakrabban ébredhet. Tipikus tünete ennek, ha a kicsi rendszeresen nyitott szájjal alszik.

14, Fogzás

Az áttörni készülő fogak hónapokon át nyomják, feszítik az ínyt és ez nyűgösebbé teheti a babát. Gyakran nem is maga a fogzás, hanem annak kísérő tünetei zavarják meg a baba álmát, mint pl. a kipirosodott popsi, a nyáltól kicsípett, érzékeny bőr, a begyulladt nyaki nyirokcsomók (általában az őrlőfogak áttörésénél szokott jelentkezni).

15, A szülők rossz szokásai

Azokban a családokban, ahol mindkét szülő dohányzik, kétszer olyan magas a csecsemőkori alvászavarok aránya. Ha pedig az anya a szoptatás alatt rendszeresen dohányzik, az további 20%-al megnöveli az alvászavarok kialakulásának esélyét. A szoptatás alatt egyáltalán nem ajánlott a dohányzás, és a lakásban egyik családtag se dohányozzon, ez ugyanis számos betegség és a bölcsőhalál okozója is lehet!

Szoptatás alatt is lehet kávézni, egyes kutatások szerint azonban az anya táplálékából az anyatejbe került koffein is okozhat alvászavarokat a babánál. A kávé mellett a kakaó, a fekete tea, a kóla, az energiaitalok és egyéb üdítőitalok is tartalmazhatnak koffeint. Ha erre gyanakszunk, a koffeinfogyasztás elhagyása segíthet.

Ha több, alvással kapcsolatos cikket olvasna, mert érdeklik ezek a témák, látogasson el társoldalunkra, a Sleepwell Alvásklinika alvásblogjára, ahol nem csak a gyermekkori alvászavarokról, de a felnőttkori alvásproblémákról és azok egészségünkre gyakorolt hatásairól, kezelési lehetőségeiről tájékozódhat.

 

Jean Orsolya - 2018 május 03.
 

 

Tanítsuk a stresszkezelést a gyerekeknek, hogy ne váljon belőlük ideges, kiégett felnőtt!

A stressz sajnos ma már a gyermekek körében sem ismeretlen jelenség, egyre több feladat és érzelmi, fizikai teher hárul már a legkisebbekre is. Vajon normálisnak tekinthető-e ez a tendencia és milyen módszerekkel segíthetjük gyermekeinket?

Indul a suli! 3 dolog, amit még tanév elején érdemes ellenőrizni és elintézni

Jövő héten indul az oktatás és a gyerekek újra egyre több időt töltenek az iskolapadban, majd otthon, íróasztalnál ülve. A nem megfelelő tanulási körülmények, vagy akár rejtett egészségügyi problémák sok gondot okozhatnak, ezért érdemes még a tanév elején lellenőrizni pár dolgot.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18