FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2024. április 01-től változnak! Részleteket az Áraink menüpont alatt találhatnak.

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Ezek a tünetek utalnak refluxra babáknál!

Egészség - A kisgyermekkori reflux 6 tünete és típusai: a valódi reflux, a volumen reflux és a néma reflux.

Mi a reflux?

A reflux a gyomorsavval és emésztőnedvvel elkeveredett gyomortartalom visszaáramlása a nyelőcsőbe. Ez a kellemetlen tünetekkel járó betegség akár már csecsemőkorban is megjelenhet. Kiadós étkezést követően egészséges gyerekeknél is előfordulhat.
A betegség hátterében a nyelőcső záróizmainak elégtelen működése áll: normál esetben a záróizom csak egy pillanatra nyílik ki, amikor a gyomor irányába áthalad rajta az étel, de reflux esetén a záróizom gyűrűje az alulról ránehezedő hasűri nyomás miatt kinyílik, a gyomorsav visszaáramlik és felmarja a nyelőcsövet.

A volumen-reflux és a néma-reflux

A valóban kezelést igénylő reflux betegségtől meg kell különböztetni az ún. volumen-refluxot, amely az esetek döntő többségében egy élettani, a kor előrehaladtával magától elmúló, jóindulatú jelenség. Csecsemőkorban a szoptatás vagy a tápszer elfogyasztása után az úgynevezett bukást az okozza, hogy a picik evés közben sok levegőt nyelnek vagy túleszik magukat, és a hasűri nyomás kinyomja a táplálék egy részét.

Az egyértelmű reflux könnyen diagnosztizálható, hiszen a bukogatás, gyakori hányás meglehetősen szembetűnő tünetek. Ahogyan az is, amikor a baba orrán-száján jön vissza az anyatej vagy tápszer, illetve az orrából fehér váladék szívható.

Más a helyzet az ún. néma refluxszal. Erről azt érdemes tudni, hogy az esetek döntő többségében szintén jóindulatú élettani állapotról van szó, jóval ritkábban lehet más kórállapot, például tehéntejfehérje allergia kísérőjelensége, ilyenkor azonban rendszerint az allergia egyéb tünetei is megfigyelhetők.

Önmagában a csecsemőkori reflux 8-12 hónapos korig élettani jelenség, melyet a baba emésztőrendszerének éretlensége okoz, legkésőbb egy és két éves kor között magától megszűnik. Komolyabb panaszok, táplálási, gyarapodási nehézségek esetén azonban érdemes szakember segítségét kérni.

A reflux 6 tünete

1, Ha a gyakori bukások mellett hányás is előfordul vagy a visszabukott táplálék zöld vagy sárga színű, nagy a valószínűsége, hogy refluxszal állunk szemben.

2, Árulkodó jel lehet, ha a baba gyakran csuklik, nyeldekel, köhécsel, feszítget, böfög, tüsszög és erős szájszag is kialakulhat nála. Szoptatás, etetés közben pedig fuldoklik, öklendezik.

3, Nagyobb gyerekek gyakran panaszkodnak savas felböfögésre és gombócérzésre a torokban, gyomorfájásra, de a rekedtség, a gyakori hányás és a visszatérő légúti megbetegedések is figyelmeztető jelek lehetnek.

4, A sav okozta felmaródások komoly gyulladást okozhatnak, ami miatt a nyelés nehézkessé, az étkezés pedig kellemetlen élménnyé válik. Emiatt a refluxos gyerekekre jellemző az étvágytalanság, az evés elutasítása és a nyűgösség, gyakori sírás. Ha minden etetéskor, szoptatáskor a baba sír, elfordítja a fejét, az is árulkodó jel lehet.

5, Figyelmeztető tünet lehet a kisgyermek súlygyarapodásának nem megfelelő üteme, a fejlődésben való lemaradás.

6, A kezeletlen reflux szövődménye lehet a gyakori orrdugulás, nátha, a fülfertőzések és orrmelléküreg-gyulladások, súlyosabb esetekben a tüdőgyulladás, a nyelőcső-szűkület, piciknél akár a légzéskimaradás is.


A reflux kezelése

A reflux és a gyomorsav mennyiségének vizsgálata pH-szondával és endoszkópos vizsgálattal történik. Refluxos babáknál kifejezetten hasznos a szoptatás, hiszen az anyatej gyorsan elhagyja a gyomrot, illetve a nyelőcsőbe visszajutva is kevésbé irritáló. Babákra és kisgyermekekre is igaz, hogy nem szabad egyszerre nagy adagokat adni, sokszor keveset kell enniük. Segíthet, ha az ágyuk fejvégét 30 fokkal megemeljük.
A reflux tüneteit súlyosbítja, ha gyermekünk allergiás. A refluxos gyerekeknél nagyon gyakori a tejfehérje-allergia, ezért ezt az allergént érdemes kizárni az étrendből. Kerülendők a zsíros, fűszeres ételek, a csokoládé, a tömény édességek és a méz, ezek ugyanis tovább irritálják a gyulladt nyálkahártyát és fokozzák a gyomorsav termelődését. Nagyobb gyerekeknél gyógyszeres kezelés és savcsökkentők szedése is szóba jöhet a kezelés részeként.

A cikket dr. Benedek Pálma lektorálta.

Gyerekmosoly - 2019 július 22.
 

 

Így kezeljük kicsiknél a gyomorhurutot!

A gyomorrontás  tünetei és kezelése

Miért horkolnak a babák?

A horkolásnak a különböző életkorokban eltérő okai lehetnek: van, ami teljesen ártalmatlan, ám olyan is lehet, ami komoly problémát jelent a baba egészségére nézve.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18