FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2024. április 01-től változnak! Részleteket az Áraink menüpont alatt találhatnak.

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Így válasszunk naptejet a babának és magunknak!

Egészség - Miért nem jó ugyanaz a naptej a piciknek és nekük, felnőtteknek? Az alábbiakban összeszedtük a legfontosabb szempontokat, amelyek alapján érdemes kiválasztani a naptejet a családnak.

Első szempont: Bőrtípus

Az egyik naptejválasztási-szempont a bőrtípus. A legmagasabb faktorszámú krémekre az egyes és a kettes típus tagjainak van szükségük és azoknak, akiknek sok anyajegy található a testén. Az egyes csoportba az egészen világos bőrű, vörös vagy világos szőke hajú és világos szemű, erősen szeplős típusok tartoznak. A kettes kategóriát a szintén világos bőrűek alkotják, akiknek világos vagy középszőke a hajuk és kék, zöld vagy szürke a szemük, szeplősödésre hajlamosak. A két csoport közös jellemzője, hogy rögtön leégnek, ezért az 50 faktoros naptej a leghasznosabb számukra. A harmadik típus szőkésbarna, barna hajú, barna szemű, alap bőrszíne halványbarna, csak intenzív napsütésben ég le és könnyen barnul. Számukra nem szükséges az extrém védelem, legfeljebb csak a nyaralás első napjain.  A negyedik típus jellemzően sötétbarna hajú és kreol bőrű, és gyorsan barnulnak. Megfelelő védelem mellett a leégésre csak kis esélyük van.

Második szempont: A faktorszám és fotostabilitás

A fényvédő krém vásárlásakor fontos a megfelelő faktorszám kiválasztása, amelyet a készítmény csomagolásán SPF rövidítéssel jelölnek. A Sun Protection Factor megmutatja, hogy a fényvédő használatával hányszor hosszabb időt tölthetünk napon, anélkül, hogy leégnénk. A legmagasabb értékű naptej jelenleg az 50-es, ami maximálisan véd. A választás során érdemes olyan terméket keresni, ami fotostabil. Ezek ugyanis lassabban bomlanak le, mint a nem fotostabil társaik, így hatékonyabban védenek a nap káros hatásai ellen.

Harmadik szempont: Fizikai vagy kémiai védelem

A fényvédők mechanizmusuk alapján két csoportot alkotnak, a fizikait és a kémiait. A fizikai fényvédők nem érzékenyítenek, a bőrön megtapadva visszaverik a sugarakat, hátrányuk, hogy kevésbé kellemes a használatuk, mivel fehér réteget képeznek a bőrön és nem szívódnak be, ragacsos érzetet hagynak. A fizikai fényvédők főként 1 éves kor alatti kisgyermekeknek és túlérzékeny bőrű felnőttek számára ajánlottak, mivel azok a bőrbe beszívódó kémiai anyagot nem tartalmaznak. A kémiai fényvédők a felszívódás után elnyelik a sugarakat. Előnyük, hogy gyorsan beszívódnak a bőrbe, nem hagynak ragacsos érzetet, nem színezik a bőrt, ugyanakkor gyakrabban okoznak allergiás reakciót. Ha érzékeny, allergiára hajlamos a bőrünk vagy babának választjuk a terméket, érdemes az illatanyagmentes, hipoallergén termékeket előnyben részesíteni.

Negyedik szempont: Az állag és textúra

Hatalmas választék áll rendelkezésünkre fényvédő termékekből, melyek között van krém, tej, olaj, hab és permet állagú készítmény is. A napolaj a leginkább zsíros, ezért ha zsíros a bőrünk vagy pattanásosodásra hajlamos, ezt érdemes kerülni. A krémek olaj a vízben emulziók, könnyebben beszívódnak a bőrbe, a legkevésbé zsíros forma pedig a naptej, a permet és a hab.  Nagyon fontos, hogy a bőrünk minőségének megfelelő változatot vásároljuk, hogy ne rontsunk a gyakori krémezéssel az állapotán.

Ötödik szempont: Vízállóság

Főként kisgyermekeknél fontos szempont, hogy a vásárolt fényvédő krém vízálló legyen, hogy pancsolás közben ne mosódjon le egy perc alatt a készítmény. Persze, még ha vízálló egy naptej, akkor is újra kell kenni időnként, az arcon, vállon, a fénynek jobban kitett területeken pedig érdemes magasabb faktorú naptejet használni, mint a test többi részén. Kutatások szerint az arcra fél evőkanálnyi, a felső végtagokra 1-1 evőkanálnyi, az alsó végtagokra 2-2 evőkanálnyi, a törzsre elöl és hátul pedig legalább 2-2 evőkanálnyi napkrém szükséges.

Hatodik szempont: Kerülendő összetevők

Az alábbi kémiai fényvédő anyagokat több független labor is kerülendő összetevőként jelölte meg. Ettől függetlenül használatuk nem tiltott, de szigorúan szabályozott, hogy milyen mennyiségben kerülhetnek egy adott készítménybe:
• Oxybenzone, benzalazin, benzofenon
• Octocrylene
• Octinoxate, Octyl-methoxycinnamate (OMC)
• Para-amino-benzoesav (PABA)

Hetedik szempont: gyerek vagy felnőtt?

Miért kell más naptej a kicsiknek, mint a felnőtteknek?

Nem véletlenül van különböző fényvédő gyerekek és felnőttek számára, hiszen a kicsik bőre sokkal érzékenyebb, és könnyen bőrirritációhoz vezethet, ha nem a megfelelőt használjuk. A kémiai naptejek többsége olyan összetevőket tartalmaz, mint az oxybenzone és az avobenzone, amelyek az UV sugarak elnyelésével, kémiai reakció útján dolgoznak. Bár ezek az összetevők hatékonyak, nem a legjobbak a kicsik bőrének – és igazából a felnőtteknek sem -. Mivel a csecsemők és a gyerekek bőre érzékenyebb, ezért a nekik készült napvédőkben általában nincsenek ezek a potenciálisan irritáló összetevők.

A gyermekeknek készült napvédőkben alig vagy egyáltalán nincs illatanyag, gyakran ásványi alapúak, cink-oxiddal és titán-dioxiddal. Ezek az ásványianyag-alapú termékek a legjobbak, nem allergizálnak, bár tény, hogy többségük kicsit ragacsosabb állagú.

Csecsemőknél – hat hónapos korig – kizárólag ásványi fényvédő alkalmazható és leginkább azokon a helyeken, mint az arc, kezek, lábak, amelyek nem védhetők ruházattal.  Nagyon fontos arra is figyelni, hogy soha ne legyenek kitéve közvetlen napfénynek. A babára, kisgyerekre mindig adjunk könnyű sapkát, kendőt, védjük őket napernyővel vagy húzódjunk árnyékba.

Ha nem szeretnénk a család minden tagjának külön naptejet vásárolni, a széles spektrumú ásványi alapú fényvédő termékeket az egész család használja, beleértve a gyerekeket is. Bármilyen fényvédőt is választunk, minimum 30 SPF ajánlott, amelyet két óránként mindenképp kenjük fel újra, illetve akkor is, ha vízben voltunk.

A cikk dr. Benedek Pálma lektorálásával készült.

 

 

Jean Orsolya - 2018 július 25.
 

 

Már megint fülfájás? Ezek az okok állhatnak a hátterében!

A fülfájás az egyik leggyakrabban előforduló gyermekkori panasz. A fogfájáshoz hasonlóan heves, lüktető jellegű a megjelenése, amely este, lefekvés után erősödhet. A fülfájás hátterében nyáron inkább a hallójáratgyulladások a gyakoribbak, az őszi-téli időszakban pedig a megfázásos panaszok kapcsán kialakuló fülkürthurut, illetve középfülgyulladás.

A nagy tej-dilemma: igyuk vagy ne igyuk?

Nagyanyáink idejében még egészségesnek tartották a tejet és a gyerekek reggelije, tízóraija, uzsonnája mellé mindig járt valamilyen tejtermék. Napjainkban viszont egyre többen száműzik az étrendjükből és választják a növényi alternatívákat. Mit mond a táplálkozástudomány? Utánajártunk!

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18