FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2024. április 01-től változnak! Részleteket az Áraink menüpont alatt találhatnak.

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Rákkeltő anyagok a lakásban: ezekkel vigyázzon a nappaliban és a konyhában!

Egészség - Előfordulhat, hogy olyan anyagok, vegyületek között élünk, amikről eszünkbe sem jut, hogy árthatnak. Nézzük csak, pontosan melyek ezek!

A világon rengeteg laboratóriumban vizsgálják, hogy milyen vegyületek lehetnek potenciálisan rákkeltők, a WHO is folyamatosan frissíti ezeknek a listáját. A rákkeltő anyagok olyan vegyületek, amik lehetnek többek között a levegőben, a bútorokon, a falon, vagy akár az élelmiszerekben is, és növelhetik a daganat kialakulásának az esélyét. De csak attól, hogy egyszer-egyszer kapcsolatba kerültünk egy rákkeltő anyaggal, még nem jelenti azt, hogy daganatunk lesz, hiszen az, hogy valakinél kialakul-e a rák, nagyon sok tényezőtől függ. Arra viszont érdemes figyelni, hogy az életterünket a lehető legegészségesebbé tegyük, ehhez nyújtunk most egy kis segítséget.

Bútorok - formaldehid

A préselt fából készült furnérbútorokra nem sokan gondolnának, mint lehetséges rákkeltő anyagot tartalmazó tárgyak, mégis meg kell említeni őket, ugyanis tartalmazhatnak formaldehidet. De a bútorok mellett bizonyos szövetek és háztartási szerek készítése során is használják a formaldehidet. Állatkísérletek során már korábban bebizonyították, hogy a formaldehid rákkeltő, és olyan emberek szervezetében is mutattak ki daganatot, akik a munkahelyükön valamilyen formában formaldehiddel kerültek kapcsolatba. Érdemes tehát tájékozódni, mielőtt bármilyen bútort vásárlunk, hogy tartalmaz-e formaldehidet. A szellőztetés és az alacsony páratartalom is segíthet, hogy a szoba levegője egészséges maradjon.

Tetőszerkezet, falak - azbeszt

Az azbeszt egy erős anyag, ami kifejezetten jó hőfogó és a 60-as, 70-es és a 80-as években rengeteg házba került ebből a rákkeltő anyagból. Jellemzően a fal és a vakolat közé tették, de a födémáttörések és a strang, valamint garázs-és pincefödém építésekor is használták. Idő közben kiderült, hogy súlyosan rákkeltő anyag, ezért világszerte mellőzik a használatát. Itthon 2005 óta azbeszthasználati tilalom van, de a régi házak még mindig tartalmazhatnak azbesztet. Az eltávolításukhoz szakértőt szükséges hívni, és az elszállítása is speciális engedélyhez kötött szakemberrel kell történjen.

Túlsült ételek - akrilamid

Amikor egyes zöldségeket, burgonyát, húsokat magas hőmérsékleten hevítünk, azaz, amikor megsütjük őket, akkor egy akrilamid nevű anyag szabadul fel. Tanulmányok kimutatták, hogy azon patkányok, amiknek akrilamidot tettek az ivóvizükbe, rákosak lettek, ezért a kutatók úgy vélik, hogy az emberek is veszélyeztetettek. Más egészségügyi szempontból is jó, ha az ételeinket inkább pároljuk, mintsem olajban sütjük, de ha mégis a sütés mellett döntünk, akkor arra figyeljünk, hogy ne hagyjuk mélybarnára sülni őket, és az égett részeket ne fogyasszuk el.

Feldolgozott hús

A bacon, a szalámik, a különböző kolbászok, és minden tartósított vagy ízesített hús növelheti a vastagbélrák kialakulásának esélyét. A szakértők több mint 800 tanulmány vizsgálatával jutottak erre az álláspontra. Természetesen, lehet enni húst, feldolgozott húst is, de érdemes csökkenteni a mennyiségüket. A sózott, erjesztett, pácolt és füstölt élelmiszerekkel bánjunk csínján, és ne vigyük túlzásba a fogyasztásukat.

Forrás: webmd, EgészségKalauz; Fotó: Pixabay

Gyerekmosoly - 2022 augusztus 16.
 

 

Veszélyes vegyi anyagok az otthonunkban – Avagy 10+1 szakértői tipp a biztonságért

Talán nem is sejtjük, hogy a háztartásunkban megtalálható tisztítószerek, mosószerek mennyi veszélyes anyagot tartalmazhatnak. Az egészségünkre és környezetünkre ártalmas vegyi anyagok szinte mindenhol ott vannak. Fontos, hogy a megfelelő tárolásra és a biztonsági előírásokra odafigyeljünk, hiszen csak így kerülhetjük el az egészségügyi problémákat. Összegyűjtöttünk pár szakértői tippet, aminek a segítségével minimalizálhatjuk a kockázatot!

Megduplázódott a gombelemek miatt a sürgősségire kerülő gyerekek száma

Egy friss tanulmány szerint az elmúlt évtizedekhez képest kétszer annyi gyerek kerül a sürgősségi osztályokra, mert elemet nyeltek le.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18