FEL!

 Kedves Betegeink!

2024.04.29-től 2024.05.06-ig szabadság miatt telefonos elérhetőségünk szünetel!

Megértésüket köszönjük!

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Minden, amit a kullancscsípésről tudni kell

Egészség - Az enyhe időjárás miatt sajnos már egész évben találkozhatunk kullancsokkal, de márciustól júniusig csúcsszezon van. Ráadásul nem csak erdőben járva szerezhetünk be pár kellemetlen útitársat, de a kertben vagy akár egy nagyvárosi parkban is. Hogyan vizsgáljuk át magunkat és a gyermekünket, mi tegyünk, ha találunk egyet vagy akár többet is, hogyan szedjük ki, milyen tünetekre figyeljünk, és ha baj van, milyen kezelés segíthet? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ!

Nem csak az erdőben, a városban is vannak kullancsok!

A kullancsokkal kapcsolatos egyik legelterjedtebb tévhit, hogy csak a hegyekben vagy a sűrű erdőben csíphetik meg az embert. Nem kell vidékre mennünk, a városokban is esély van arra, hogy kullancs fúródik a bőrünkbe. Ha nem a hegyekben túrázunk, hanem Budapest leggyakrabban látogatott kirándulóhelyein, például a Margitszigeten vagy a Normafánál töltjük a napot, abban az esetben is érdemes az esti fürdés előtt átnézni magukat. Sőt, még akkor is, ha csak a parkban ejtőztünk, vagy a játszótéren töltöttük a délutánt a gyerekekkel. A kullancsok fő élőhelye ugyan az erdő, de a fűben, az alacsony bokrok ágain bárhol meglapulhatnak. Ruhánkon kapaszkodva akár órákkal a kirándulás után is beférkőzhetnek a pulóver és a nadrág alá, elérve a bőrünket.

A kullancsok bárhol bőrünkbe akaszkodhatnak, de a hajas fejbőr, a nyak, a hónalj, a has, az ágyék és a térdhajlat területét a kirándulást követően érdemes különös figyelemmel átnézni a család minden tagján. A kullancsok gyakran annyira aprók, hogy szabad szemmel csak nagyon közelről lehet észrevenni őket. Csípésük helyét azonban általában érezzük, viszket, „zavar”, ezért ha hasonlót érzünk, érdemes rögtön megnézni az érintett helyet.

Hogyan kerüljük el a kullancscsípést?

  • A túrázás vagy a szabadban töltött idő alatt szorosan fogjuk össze a hajunkat.
  • Kiránduljunk zárt ruházatban! Gyűrjük a bakancsba, zokniba a nadrág szárát, és viseljünk sapkát.
  • Használjunk kullancsriasztó spray-t, amelyet többször is magunkra fújunk a túra alatt.
  • A kullancsok nem szeretik a napfényt, az árnyékban, a sűrű növényzetben élnek, így ezeken a területeken fokozottan figyeljünk!

Miért veszélyes a kullancscsípés?

Amellett, hogy kellemetlen élősködőkről van szó, különböző vírusokkal és baktériumokkal lehetnek fertőzöttek, amelyek a csípés során a szervezetünkbe kerülhetnek. „A kullancsok által leggyakrabban terjesztett betegségek közé tartozik a vírusos agyvelőgyulladás és a Lyme-kór. Míg az előző ellen létezik védőoltás, addig a Lyme-kór ellen csak a kellő körültekintéssel védekezhetünk. Ha kullancsot találunk magunkban, érdemes vérvizsgálatot végeztetni, mivel a kullancsok által terjesztett betegségek lappangási időszaka több hétig is eltarthat, és jó, ha mielőbb megkezdhetjük a kezelést” – mondta dr. Jelenik Zsuzsanna, a Budai Egészségközpont infektológusa.

Mit tegyünk, ha kullancsot találunk magunkban?

„A legfontosabb, hogy minél hamarabb eltávolítsuk a kullancsot. Kerüljük a tekergetést vagy kenegetést, mivel ezzel az állatban található fertőzött anyagot könnyen a sebbe juttathatjuk. Ragadjuk meg minél közelebb a bőrhöz és lassan, gyengén húzzuk ki. Ha a fej véletlenül bent marad, akkor sem kell megijedni, ugyanis néhány nap múlva magától kilökődik” – mondta a doktornő.

Mikor forduljunk orvoshoz?

  • Ha a kullancs csípés után pár nappal influenzaszerű tünetek lépnek fel, majd elmúlik és újabb lázas időszak kezdődik fejfájással, szédüléssel, remegéssel vagy idegbénulással.
  • Arcideg bénulás esetén jelezze, ha kullancs csípés érte a közelmúltban!
  • Ha a csípés helyén 3-5 hét múlva, a szélein egye nagyobb átmérővel gyűrű alakú bőrpír jelentkezik.

 

Forrás; Fotó: Unsplash/ Erik Karits

 

 

Gyerekmosoly - 2024 április 09.
 

 

Lyme-kór: Sokáig tünetmentes maradhat, de kezeletlenül később súlyos tüneteket okozhat

Tavasszal újra tömegesen jelennek meg a kullancsok, amelyek csípése bizony nagyon komoly betegségeket is okozhat. Ha nem vesszük észre, akár agyhártyagyulladást vagy Lyme-kórt is okozhat, amely sokáig lappang és később ízületi, szív- és idegrendszeri problémák hívhatják fel rá a figyelmet. A későn diagnosztizált betegség pedig a belső szerveket is érintő, súlyos szövődményekkel járhat.

Áttörés a Lyme-kór diagnosztikájában - Magyar találmány segít a lappangó kór leleplezésében

Piacra lépett a legújabb, magyarok által fejlesztett innovatív labordiagnosztikai eljárás a DualDur, amely azonosítja a kullancsok által terjesztett Lyme-kór okozóját a betegség bármely időszakában, akár már a csípést követően egy héten belül is.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18