FEL!

 Kedves Betegeink!

2024.04.29-től 2024.05.06-ig szabadság miatt telefonos elérhetőségünk szünetel!

Megértésüket köszönjük!

Hallás- és alvásvizsgálatra csak telefonon tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Hasfájós a gyermeke? Ez az oka és így enyhítheti!

Egészség - A hasfájás okai, kezelése, természetes módszerek a hasfájás enyhítésére

Első: az okok felderítése

Akár babáról, akár már nagyobb gyerekről van szó, először mindig az okokat kell keresni és érdemes a súlyosabb, szervi okokat, betegségeket kizárni, s csak akkor „hasfájóssá” nyilvánítani csemeténket, ha egyébként jó az általános állapota, életkorának megfelelően fejlődik, s amikor nem görcsöl, kiegyensúlyozott, alvása pedig nyugodt.

Hasfájós babák

Az egészen piciknél a hasgörcsöket okozhatja a has feszülése, ha a baba szopás közben sok levegőt nyel. Ezen a szoptatási pozícióval is lehet segíteni pl. ha a tej szinte ömlik a baba szájába, akkor érdemes fekve próbálkozni.

Hasfájós babánál érdemes átgondolni azt is, hogy szoptatásnál valóban kiüríti-e teljesen az egyik mellet, mielőtt áttennénk a másikra. Ennek azért van jelentősége, mert a tej zsírtartalma a szoptatás idejével egyenes arányban nő: először kevésbé kalóriadús, majd egyre zsírosabb, laktatóbb tej ürül a mellből. Ha nem kapja meg ezt a tápláló tejet, akkor hamarabb lesz éhes és annál mohóbban fog szopni. Mivel gyorsan, nagyobb adagot fogyaszt el,  a belekbe túl gyorsan kerül be ez a nagy mennyiségű tej, amelynek a gyors feldolgozására a baba belei még nem képesek, a kis méretű gyomra pedig túlterhelődik, s ez magával vonhatja a has kellemetlen puffadását. Próbáljuk ki, hogy csak akkor tesszük át a másik mellre, amikor az elsőből az utolsó cseppet is kiszívta.

A nem megfelelő szoptatási technikán kívül az anyatej összetétele is okozhat hasgörcsöket a babának. Probléma forrása lehet, ha sok az idegen fehérje az anyatejben, mert az anya sok tejtermékeket fogyaszt. Érdemes tenni egy próbát és egy-két hétre elhagyni ezeket az élelmiszereket és figyelni, továbbra is görcsöl-e a baba hasa. Ha nincs változás, folytathatjuk más ételcsoportok (például a puffadást okozó káposztafélék) átmeneti kiiktatásával a kísérletezést. Egyszerre csak egyfélét vegyünk ki az étrendünkből, hogy egyértelműsíteni tudjuk, valóban az okozta-e a galibát.

Hogyan enyhíthetjük a babák hasáfájását?

A fenti, szoptatási technikákon és az anya megfelelő étrendjén túl bevethetők a fokozott gázképződés enyhítésére kifejlesztett emulziók is – ezek patikában kaphatók-, amelyek felbontják a gázbuborékokat és eloszlatják a gyomor-bél csatornában felgyülemlett gázt, csökkentve a hasi nyomást, de enyhíthetik a kellemetlen tüneteket a kifejezetten hasfájós kisbabák számára összeállított teakeverékek is.

Hasfájás óvodás- és iskolás korban

A gyermekkori hasfájás okai szerteágazóak lehetnek. Ha nagyon gyakran fáj gyermekünk hasa, görcsöl, ne késlekedjünk, vigyük el szakemberhez alapos kivizsgálásra! A háttérben ugyanis akár valamilyen ételintolerancia vagy allergia is állhat. Ezen kívül vakbélgyulladás, szélgörcs, vesekő és még számos más elváltozás kísérő tünete is lehet a görcsös hasfájás. Nem érdemes kísérletezgetni, mielőbb járjunk a végére, mi a probléma valódi oka!

Az is lehet, hogy gyermekünk emésztőrendszere érzékenyebb, így akár egy zsírosabb, fűszeresebb étel elfogyasztása is gondot okozhat. Ha hasfájós a gyerekünk, különösen figyeljünk oda az étkezésére: mindig kerüljük a zsíros, savas, puffasztó illetve a koffeintartalmú – fekete tea, kóla- ételeket, italokat, ügyeljünk rá, hogy elég folyadékot igyon, inkább többször egyen keveset, fogyasszon rengeteg zöldséget és gyümölcsöt.

Főként iskolás korban fordul elő a stressz alapú hasfájás, amikor valami miatt fél, izgul gyermekünk és szó szerint görcsben van a gyomra. Ilyen esetekben csemeténk szorongását próbáljuk valahogyan oldani: mozgással, beszélgetéssel, figyelemeltereléssel, esetleg valamilyen enyhén nyugtató hatású tea pl. citromfű tea adásával.

Ha pedig egyszerű gyomorrontásról van szó, annak a diéta a legjobb gyógyszere: a pirítós, héjában sült krumpli, reszelt alma pirított grízzel, főtt rizs, háztartási keksz segítenek a gyomor megnyugtatásában és nem terhelik meg az emésztőrendszert.

Jean Orsolya - 2018 június 11.
 

 

Újra támad az Omikron variáns! Kínában már a hatodik hullám okoz komoly gondokat

Az Egészségügyi Világszervezet november végén „aggodalomra okot adó” változatnak minősítette a koronavírus új, B.1.1.529, közismert nevén omikron variánsát. Sokáig úgy tűnt, a dél-afrikai mutáció okozta megbetegedések száma elkezdett csökkenni, ám a múlt héten ismét tömegeket fertőzött meg Kínában, elindítva a hatodik hullámot. Lássuk, mit tudunk jelenleg az omikron mutációról!

Továbbra is a védőoltás a legfőbb védelmi eszközünk a koronavírus és annak mutációi ellen

A koronavírus megváltozásával a kórokozó "viselkedése" is megváltozott, ezért is tud most a delta típus "rendkívül gyorsan, rendkívül sokakat megfertőzni rendkívül veszélyes formában". Sajnos, a fiatalok sincsenek biztonságban, a fertőzés még a makkegészségesek körében is súlyos lefolyású lehet.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 8-12; 16-18