FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Segítség, fényérzékeny a gyerekem!

Egészség - A fényérzékenység jelei, típusai és kezelése

Mi hívhatja fel a figyelmet a fényérzékenységre?

Ha gyermekénél rendszeresen csalánkiütésre, ekcémára emlékeztető tünetek jelentkeznek miután nap éri a bőrét, feltételezhetően fényérzékeny, vagy más néven fotokontakt allergiája van. Ugyanez a lehetséges diagnózis akkor is, ha a napon eltöltött órák után - annak ellenére, hogy gondoskodtunk a megfelelő fényvédelemről – nem csak apró kiütések jelennek meg, hanem a kicsi bőre viszket, ég és kivörösödik. A fényérzékenységnek, kialakulását tekintve, két típusát különböztethetjük meg: lehet toxikus vagy allergiás. Az allergiás bőrreakciót nem önmagában a fény okozza, csak az váltja ki: átalakítja a bőrben lévő kémiai anyagot és ez okoz kiütéseket.

A toxikus fénykiütés

A toxikus fénykiütés bárkin kialakulhat, nap, UV-fény – UVA- és UVB sugarak - és valamilyen fényérzékenyítő faktor –például bizonyos zöldségfélék: petrezselyem, sárgarépa, zeller; növények: őszirózsa, napraforgó, dália, citrusfélék, ánizs, édeskömény -  együttes hatására, ezért ez a típus sokkal gyakoribb, mint az allergiás típusú fényérzékenység. A tünetek leggyakrabban a napégéshez hasonlítanak: a napnak kitett területeken a bőr megduzzad, éles szélű bőrpír, esetleg csalánkiütés vagy hólyagok alakulnak ki rajta, akár már rövid napfürdő után is.

Az allergiás fényérzékenység

Az allergiás eredetű fényérzékenység a napfény, illetve különféle vegyszerek, kozmetikumok, valamint egyes belsőleg vagy külsőleg alkalmazott gyógyszerek (ún. fotoallergének) együttes hatására kialakuló - immunológiai reakción alapuló - megbetegedés. Ilyen külsőleg alkalmazott szerek lehetnek a fertőtlenítők, a pipereszappanok, a fényvédő krémek és parfümöt, illatanyagot tartalmazó testápolók. Allergiás fényérzékenységnél az ekcémához hasonlító száraz kiütések jelennek meg a bőrön, amelyek erősen viszketnek.

A szem fényérzékenysége

Csecsemőknél vagy kisgyermekkorban a fényérzékenység nem csak a bőrt érintheti, de lehet a szem fejlődésének időszaki tünete is, mely az alatt az időszak alatt jelentkezik, mikor a szemet védő pigmentek kialakulása még folyamatban van. Ilyenkor a gyermekeknél erős napfény hatására hunyorgást, könnyezést észlelhetünk.

Mi a teendő fényérzékenység esetén?

Ha rendszeresen, a megfelelő faktorszámú, hipoallergén naptej használata ellenére is kialakulnak a piros kiütések, el kell menni bőrgyógyászhoz kivizsgálásra, mert a fényérzékenység akár immunbetegségek első tünete is lehet.

Ám mindenek előtt, a legfontosabb teendő a kicsi bőrének óvása megfelelő fényvédő krémmel! A naptej megválasztásánál legyen az a fő szempont, hogy ne tartalmazzon allergizáló összetevőket! A legjobbak a fizikai fényvédők, melyek –többek között- titánium dioxidot tartalmaznak, és nem elnyelik, hanem visszaverik a fénysugarakat, miközben részecskeméretüknél fogva nem szívódnak be a bőrbe, azon egy védőréteget képeznek.

Azt se felejtsük el, hogy nem csak vízparton ér bennünket napsugárzás, hanem egész nap, ha kimegyünk a szabadba, akár sétálni, akár játszóterezni, ezért a fokozott bőrvédelemről mindig gondoskodjunk!

Fotó: Unsplash/Vitolda Klein

Gyerekmosoly - 2018 május 10.
 

 

Idén ne a tökéletességről szóljon a karácsony! Tippek a nyugodt, meghitt ünnepekért (babával is)

Sokan esünk abba a hibába, hogy mindent tökéletesen akarunk csinálni a karácsonyra készülődve, túlhajszoljuk magunkat és mire elérkezik a várva várt ünnep, csak azt vesszük észre, kiégtünk. Sosem késő ezen változtatni, idén legyen egy kicsit másképp!

Váltsunk életmódot! Így lehet sikeres hosszú távon is az elhatározásunk!

Új év, új célok: életmódváltás, több sport, tudatosabb táplálkozás, egészségmegőrzés. Az elhatározás az első lépés, ez után következnek a nagyobb kérdések: hogyan kezdjem el, hova forduljak, kinek higgyek? Szász Máté, a SYNLAB biológusa mondja el, mi lehet a sikeres életmódváltás kulcsa, miért érdemes például táplálkozási szakember segítségét kérni és miért nem érdemes csak az interneten olvasható tanácsokra hagyatkozni.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18