FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Ez lehet az oka, ha gyakran csuklunk! Mutatjuk, mikor kell orvoshoz fordulni!

Egészség - A csuklás önmagában teljesen természetes és igen gyakori jelenség, ami általában nem okoz problémát. Előfordulhat azonban, hogy krónikussá válik. Ebben az esetben pedig érdemes szakemberhez fordulni.

A csuklás a rekeszizom akaratlan, görcsös összehúzódása. Nagyon gyakori jelenség, kortól, nemtől függetlenül bárkit érinthet (már az anyaméhben lévő magzatok is rendszeresen csuklanak). Mivel nincs meghatározható fiziológiai előnye, így tulajdonképpen a szakemberek sem tudják biztosan, miért is csuklunk.

A csuklásnak nagyon sok oka lehet, a hirtelen evéstől vagy ivástól a sok levegő lenyelésén át a dohányzásig. Csuklást okozhatnak a szénsavas italok, az alkohol, a fűszeres ételek, sőt a környezeti hőmérséklet hirtelen változásai is. A csuklás időnként pszichés okokra, például izgatottságra, ijedtségre, stresszre, felfokozott örömre is visszavezethető.


A csuklás a legtöbbször néhány percen belül magától is elmúlik. Előfordulhat azonban, hogy valaki hosszabb ideig csuklik. A 48 óránál tovább tartó csuklási roham már krónikus csuklásnak számít, de akkor is krónikus csuklásról beszélhetünk, ha valaki rendszeresen, hetente többször is hosszabb ideig csuklik. A 48 óránál tovább, de egy hónapnál rövidebb ideig jelentkező csuklást tartós csuklásnak is nevezik.


A krónikus csuklás komolyabb egészségügyi problémák tünete lehet, de önmagában is zavaró, hiszen az érintettnek az evés, az alvás is nehezére eshet. A krónikus csuklás szövődménye szélsőséges esetben kiszáradás, alultápláltság, alvászavarok is lehetnek.


A hosszan elhúzódó, házi módszerekkel nem megszüntethető, magától el nem múló csuklásnál valószínűsíthető, hogy a csuklást kiváltó ok a reflex kiváltásáért felelős összetett mechanizmus egyik részénél található. Érintett lehet tehát az agy, a gerinc, az idegrendszer, a rekeszizom és környéke. A krónikus csuklást okozhatják a központi idegrendszert érintő betegségek és sérülések, a rekeszizom irritációját okozó problémák, tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás, emésztési zavarok, anyagcsere-betegségek, daganatos betegségek. Előfordulhat, hogy a krónikus csuklás az idegrendszert érő sérülés, altatás, érzéstelenítés vagy műtét után jelentkezik. Az esetek nagyjából egyötödében a krónikus csuklás pszichés problémákra vezethető vissza.

Amennyiben sikerül kideríteni, mi okozza a krónikus csuklást, a kiváltó ok megszüntetése (akár gyógyszerekkel vagy műtéttel) általában a csuklás megszűnésével is együtt jár. Ehhez azonban összetett és hosszadalmas vizsgálatokra is szükség lehet, hiszen rengeteg dolog állhat a krónikus csuklás hátterében. A fejet, az érzékszerveket, a szájüreget, a garatot, a tüdőt és a mellkast, a szív- és érrendszert, a hasüreget és a benne elhelyezkedő szerveket, az idegrendszert egyaránt vizsgálni kell, és laborvizsgálatokra, képalkotó vizsgálatokra is szükség lehet.
Egyes esetekben a krónikus csuklás kiváltó oka nem megállapítható. Ilyenkor magát a csuklást kezelik, például nyugtatókkal, izomlazítókkal, fájdalomcsillapítókkal, esetleg az idegrendszert célzó műtéttel.


Forrás: EgészségKalauz; Fotó: Pixabay

 

Gyerekmosoly - 2023 január 24.
 

 

Csecsemő- és kisgyermekkori tejallergia – Tünetei és kezelése

Ha egy csecsemő tartós hasmenéssel vagy éppen székrekedéssel küzd, esetleg evés után rendszeresen fáj a hasa, puffad, hány vagy bőrkiütései vannak, akkor elképzelhető, hogy tüneteit a laktóz vagy a tejfehérje váltja ki. Ilyenkor minden tejalapú élelmiszer fogyasztását kerülni kell, nem csak a babának, de az anyának is, ameddig szoptat.

Immunerősítők, amelyekből mindig jó, ha van otthon!

Tél vége felé mindannyian érezhetjük, hogy fáradékonyabbak vagyunk, kevesebb az engergiánk és az immunrendszerünk is támogatásra szorulhat. Cikkünkben olyan hatékony immunerősítő ételeteket gyűjtöttünk össze, melyek egyszerűen és olcsón beszerezhetők.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18