A legjobb alvópózok gyerekeknek: miért fontos?
Egészség - Elgondolkodott már azon, hogy a póz, amiben gyermeke alszik, milyen hatással van az alvására? Cikkünkből megismerheti a legjobb alvópozíciókat gyerekeknek, tudományos háttérrel, és azokat a tanácsokat is, amiket minden szülőnek ismernie kell a biztonság érdekében.

Az Ön gyermeke a hátán alszik? Netán oldalt fekve? Esetleg arccal a párnának? Az alvás közbeni testtartásnak nem feltétlenül csak a kényelemre van hatása. Az alvásminőség kiemelkedően fontos a kicsik fejlődő szervezetének, ebben pedig a pozíció is szerepet játszik, amiben alszanak. Ebben a cikkben ismertetjük a legjobb és legrosszabb alvópózokat gyerekek esetében, hogy az egészségükre, a fejlődésükre és a biztonságukra is a lehető legjobban odafigyeljünk.
Miért fontos az alvópóz gyermekeknél?
Alvás közben huzamosabb időt töltünk egy bizonyos testtartásban mozdulatlanul, emiatt pedig fontos, hogy ez kényelmes legyen. Ez a testtartás hatással van a gerincük egyenességére, a légzésükre és az alvásminőségükre is. A póztól függően növelheti vagy csökkentheti bizonyos problémák kialakulását: ilyen a horkolás, nyugtalanság, rossz testtartás, illetve a kényelmetlen testhelyzet miatti kevésbé mély alvás is. Ez utóbbi miatt pedig kulcsszerepet játszik az agyi fejlődésben, kiváltképp kisgyermekeknél. A megfelelő mértékű és ütemű fejlődés csak akkor tud kialakulni, ha az alvás közben szükséges folyamatok probléma nélkül végbemennek. Ha az alvásminőség romlik, ezek a folyamatok és ez a fejlődés is nehezebbé válnak.
A legjobb alvópóz gyermekeknek: a háton fekvés
A legtöbb szakértő az egy évnél idősebb gyermekeknél a háton fekvést javasolja, melynek több előnye is van a kicsikre nézve. Egyrészt segíti a semleges gerinctartást, ami a gerinc fejlődéséhez és a későbbi gerincproblémák, deformációk megelőzéséhez elengedhetetlen. Ezen kívül csökkenti a nyomást az ízületeken, támogatva azok egészséges fejlődését is. Végezetül pedig a mélyebb, pihentetőbb alváshoz a legmegfelelőbb választás. Csecsemők számára pedig ez a legbiztonságosabb alvópóz, amivel csökkenthető a bölcsőhalál kockázata. Az ő esetükben fontos a keményebb matrac, és hogy nélkülözzük a puha párnákat, paplanokat a biztonság érdekében. Nagyobb gyermekeknél pedig egy kényelmes, de nem túl puha párnával tudjuk támogatni a megfelelő testtartást és kényelmes alvást.
Oldalfekvés – kinek segíthet?
1,5-2 éves kortól már elfogadható lehet az oldalfekvésben történő alvás is, kivált ha nem érzik kényelmesnek a háton fekvést. Kimondottan hasznos lehet a refluxszal küzdő gyermekeknek, vagy orrdugulás esetén. Alvási apnoe, horkolás enyhítésében is segíthet, hiszen ezeken a kórképeken a háton fekvés ronthat is. Fontos kiemelni viszont, hogy alvási apnoe fennállásakor (főként gyermekeknél) mindenképp forduljunk szakértőhöz! Központunkban nemzetközi hírű csapat áll rendelkezésre, akik a kivizsgálástól a személyre szabott terápiáig segítik pácienseink útját. Ha Ön vagy gyermeke alvási apnoével vagy más alvászavarral küzd, keressen meg bennünket az alvas@gyerekmosoly.hu címen. Az oldalt fekvésnél szintén kulcsfontosságú, hogy támogassuk a kényelmes testtartást. Ezt tehetjük például egy kisebb párnát vagy felcsavart törülközőt helyezve a kicsik térde közé, hogy a csípőket egyenesen tartsuk. Mindenképpen kerüljük a túlzott magzatpózban való alvást, hogy egyik testrészben se keletkezzen feszültség, és a gerinc se csavarodjon természetellenesen.
Ami nem ajánlott: a hason fekvés
Gyermekek esetében általánosságban nem ajánlott a hason alvás, kisbabák esetén pedig kimondottan veszélyes is. Megterhelheti a nyakat és a derekat is, illetve korlátozhatja a légutakat is. Noha rövid távon kényelmesnek tűnhet, a hosszú távú kockázatok, a kényelmetlenség és a leromlott alvásminőség mindenképp ellene szólnak. Ha viszont gyermekünk ragaszkodik a hason alváshoz, igyekezzünk fokozatosan átállítani az oldalt vagy háton fekvésre. Ezen felül pedig mindenképpen használjunk nagyon lapos párnát (vagy ne használjunk párnát egyáltalán), hogy csökkentsük a nyakra tett terhelést. Ahogy pedig fent említettük, csecsemőknek nem szabad hason aludniuk, mert ez az a pozíció, amiben a legnagyobb a bölcsőhalál kialakulásának esélye.
Hogy válasszuk ki a legjobb matracot és párnát?
Az alvópóz hatékonysága nagyban múlik a felületen is, amin a gyerekek alszanak. Általánosságban elmondható, hogy a háton fekvőknek egy közepesen kemény párna lehet a legelőnyösebb, csak a fejük alatt; oldalfekvés esetén egy kicsit vastagabb párna is szóba jöhet, és valamilyen megtámasztás a térdek között; hason alvóknál pedig egy nagyon lapos párna lesz szükséges, vagy csak a matrac. A matracokat tekintve pedig fontos, hogy elég kemények legyenek, hogy megtámasszák a kicsik növésben lévő gerincét, de nem túl kemények, hogy még kényelmes legyen az alvás.
Mikor aggódjunk az alvópóz miatt?
Néhány jelre érdemes figyelni, amik arra utalhatnak, hogy gyermekünk nem megfelelő pózban alszik. Ilyen, ha fájdalmakkal, merev izmokkal vagy nagyon nyűgösen ébrednek; ha egész éjszaka forgolódnak; ha horkolnak, vagy a szájukon veszik a levegőt alvás közben (utóbbi esetekben nem az alvópóz a legnagyobb probléma, de segíthet a tünetek enyhülésében); vagy ha fejlődési rendellenesség áll fenn, esetleg szokatlan fej- vagy nyaktartás. Ilyenkor hasznos, ha megfigyeljük és átgondoljuk az alvópózokat, tovább fennálló probléma esetén pedig keressünk fel gyermekorvost vagy alvásszakértőt.
Gyakori kérdések az alvópózokról
- Mi a legbiztonságosabb alvópóz babáknak?
Mindenképpen háton fekve, egy elég kemény matracon, puha ágyneműk nélkül.
- Az oldalfekvés bánthatja a gyermekem gerincét?
Általában nem, ha megfelelően megtámasztjuk a testtartását.
- A gyermekem hason alszik, szoktassam le róla?
Érdemes lehet biztatni az oldalt vagy háton alvásra, vagy fokozatosan megpróbálni átszoktatni. Viszont semmiképp sem szabad pánikba esni, ha gyermekünk idősebb 1 évnél, kiváltképp, ha csak alkalomszerűen alszik a hasán.
- Az éjszakai forgolódás a rossz alvópóz jele?
Ha gyermekünk gyakran forgolódik éjszakánként, előfordulhat, hogy nem érzi kényelmesen magát, de az is, hogy lefekvés előtt túl sok impulzus érte, és túlságosan kifáradt, ami rontott az alvásminőségén.
Összefoglalva elmondható, hogy a háton fekvés a legelőnyösebb a legtöbb gyermek számára. Az oldalfekvés szintén megfelelő lehet, a hason alvó gyermekekre viszont mindenképp érdemes odafigyelni, vagy átszoktatni őket. Általánosságban fontos, hogy figyeljünk oda gyermekünkre, és ha változtatásra van is szükség, akkor kisebb, támogató váltásokkal segítsük őket. Noha az alvópóz kis dolognak tűnhet, kulcsszerepet játszik a kicsik fejlődésében, pihenésében és jóllétében.
Források: https://www.nichd.nih.gov/sites/default/files/publications/pubs/documents/SIDS_QA-508-rev.pdf; https://www.sleepfoundation.org/sleeping-positions; https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/choosing-the-best-sleep-position; https://mcpress.mayoclinic.org/parenting/how-to-put-your-baby-to-sleep-safely/; https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3077343/

Alvási regresszió kisbabáknál – mire számítsunk, hogy segítsünk?
