FEL!

 Kedves Betegeink!

Áraink 2025. február 1-vel változnak! Hallásvizsgálatra csak telefonon, alvásvizsgálatra emailben tudunk időpontot adni! Telefonunk csak rendelési időben elérhető.

Megértésüket köszönjük!

 

Tisztelettel:

Dr. Benedek Pálma

1192. Budapest, Zoltán utca 20., bejárat a Drágfy köz 1. felől.

Útvonal

Mit tegyünk, ha gyermekünknek arcüreggyulladása van?

Egészség - Az arcüreggyulladás kialakulása, kezelése és megelőzése

Hogyan alakul ki az arcüreggyulladás kisgyermekkorban?

Az arcüregek az orrmelléküreg-rendszer részeként a rostasejtekkel, a homloküreggel és az iköböllel együtt az arckoponya csontjaiban vannak, belső felületüket csillószőrös mirigyhám borítja. Kicsiknél, nagyjából 3 éves korig csak az arcüregek és a rostasejtek fejlődnek ki, az orrüreg felé szűk nyíláson át szellőznek. Amennyiben ennek nyálkahártyája – akár vírusfertőzés, akár allergia miatt – beduzzad, az üregek elzáródnak. A bennük termelődő folyadék felszaporodik, és ideális táptalajt nyújt a baktériumoknak, gyakran gennyessé válik, s ez okozza a heveny arcüreggyulladáskor jelentkező panaszokat.

Milyen tünetekről ismerhetjük fel az arcüreggyulladást?

Azoknál a kicsiknél, akik közösségbe járnak, gyakrabban lép fel felső légúti hurut. Az arcüreg- vagy rostasejt gyulladás a hurutos esetek 5-10 százalékában alakul ki, kezdeti tünetei a nátháéhoz hasonlóak: orrdugulás, tüsszögés, sárgás-zöldes, általában sűrű orrfolyás. Fő tünet az orrfolyás és a légcső felé lecsorgó váladék miatt a köhögés, de fejfájás, néha magas láz, szem körüli duzzanat is kialakulhat. Fontos jel az is, ha a nátha átmeneti javulását rosszabbodás követi. A gyulladás sokszor spontán is meggyógyul, de ha tíz nap elteltével sem javul, mindenképpen szükséges az antibiotikumos kezelés. Az arcüreggyulladást nem szabad félvállról venni, mivel a fertőzés könnye átterjedhet a szemüregre vagy akár az agyállomány felé is. Az alsó légutakba kerülő váladék pedig idővel légcsőhurutot, tüdőgyulladást okozhat.

Mi az arcüreggyulladás-kezelés menete?

Gyanú esetén első lépés a fizikai vizsgálat, melynek során az orvos endoszkóppal megvizsgálja az orrüreget és a középső orrkagylók alatti területet, ahová az orrmelléküregek nyílnak. Gyulladás esetén ilyenkor a szakember azt látja, hogy gyulladt, duzzadt, és gennyes váladék is távozhat. Mivel túltengő orrmandula is okozhat hasonló tüneteket, ezért az is fontos, hogy ez kizárásra kerüljön. Lényeges információt szolgáltathat még a dobhártyák megtekintése is, mivel a fülkürtön keresztül a dobüregre is átterjedhet a gyulladás, így fülkürthurut vagy középfülgyulladás alakulhat ki.Elhúzódó vagy szövődményes esetben szükséges lehet az orrmelléküregek képalkotó vizsgálata.

Ha a kis beteg nem reagál megfelelően a gyógyszeres kezelésre, az orvos bakteriológiai tenyésztést javasolhat.

A megfelelő kezeléssel – antibiotikum szedésével és a nyálkahártyát lelohasztó orrcseppel- újra helyreállítható az üreg szellőzése, így a gyulladás következtében kialakult és pangó váladék szabadon távozhat, a baktériumok elpusztulnak.

Hogyan előzhető meg az arcüreggyulladás?

Csecsemő- és kisgyermekkorban a náthával járó felső légúti hurut főként őszi-téli időszakban nagyon gyakori. Ennek súlyosbodását, a szövődmények kialakulását úgy előzhetjük meg, ha orrszívóval rendszeresen leszívjuk a váladékot és a duzzadt nyálkahártyát lelohasztó orrcsepet használunk.

Sokat tehetünk a megelőzésért, ha gyermekünk bőségesen fogyaszt folyadékot: kamilla-, csipkebogyó teát, limonádét. Ezzel ugyanis segítjük a nyálkahártya regenerálódását, megtisztulását.

Jó szolgálatot tehet az infralámpa is, mellyel téli, náthás időszakban érdemes az arcot naponta 10-15 percig átmelegíteni. Ha azonban lázas a kicsi, ez a módszer nem alkalmazható!

Fotó: Unplash/Helena Lopes

 

 

 

Gyerekmosoly - 2018 január 15.
 

 

Az elhúzódó orrdugulás 5 lehetséges oka gyermekkorban

Sorra vettük a leggyakoribb okokat, melyek tartós orrdugulást okozhatnak.

Az Apgar-érték – Mit jelent és hány pontot kap egy egészséges baba?

Virginia Apgar amerikai aneszteziológus az 1950-es években dolgozta ki rendszerét azzal a céllal, hogy a baba megszületése után gyorsan, rövid időn belül néhány standard segítségével megállapítható legyen, milyen állapotban van az újszülött.

Gyerekmosoly Egészségközpont

Egészségközpontunkban az ország legmagasabban képzett, szakmailag felkészült szakemberei várják kis pácienseiket. Mottónk: Mosolyogva gyógyítunk!

Elérhetőségeink

 +36 /70/ 352 9500

 1192. Budapest, Zoltán utca 20. bejárat a Drágfy köz 1. felől.

  info@gyerekmosoly.hu

Kövessen minket Facebookon

Nyitvatartásunk

Hétfő: 16-18

Kedd: 14-18

Szerda: 16-18

Csütörtök: 9-12; 16-18